Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Powiat Bocheński z wyróznieniem w konkursie Małopolski Samorząd Równych Szans

Powiat Bocheński z wyróznieniem w konkursie Małopolski Samorząd Równych Szans

Dodano: 02.02.2018 15:00 Powiat Bocheński z wyróznieniem  w konkursie Małopolski Samorząd Równych Szans
Powiat bocheński otrzymał wyróżnienie w konkursie Małopolski Samorząd Równych Szans. Nagrodę tę dostał dzięki Festiwalowi Integracja Malowana Dźwiękiem, który od dziesięciu lat organizowany jest przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Festiwal już przez dekadę pokazuje, że świat bez barier istnieje. Organizatorzy festiwalu, Dyrekcja SOSW, Stowarzyszenie, Pracownicy i Wolontariusze porzez swoje działania pokazują jak wiele piękna mieści się w człowieku i skutecznie oswajają temat niepełnosprawności w środowisku- mówi Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.

Przecieranie szlaków niepełnosprawności rozpoczęło się w 2007 roku organizując jeszcze wtedy niewielką imprezę, która okazała się pełnym ciepła i radości przedsięwzięciem, owocując pomysłami na kolejne lata. Z czasem to skromne przedsięwzięcie przerodziło się w ogólnopolski integracyjny festiwal z wieloma wspaniałymi uczestnikami, szeregiem artystów i gronem odbiorców.

Osoby niepełnosprawne są bardzo często niedoceniane, marginalizowane, a jeśli są uzdolnione muzycznie, mają ograniczone możliwości doskonalenia tych umiejętności i prezentacji przed publicznością. Udział w festiwalu jest szansą zaistnienia w społeczeństwie. J. Wierszyłowski (autor książki „Psychologia Muzyki”) uważa, że muzyka stanowi nieomal jedyny środek niewerbalnej komunikacji. Trudno więc nie skorzystać z takiego dobrodziejstwa. Warto zaznaczyć, że na festiwalu, od kilku lat oprócz integracyjnych duetów muzycznych, które są wręcz symbolem całego konkursu jest także kategoria „kabaret”, która pozwala osobom niepełnosprawnym nabrać dystansu do samych siebie, a zdrowym uczestnikom zrozumieć, że  niepełnosprawność = normalność.

Dotychczas w gronie prowadzących warsztaty i jurorów bylły takie gwiazdy jak m.in. H. Frąckowiak, A. Rusowicz, A. Wyszkoni, K. Zanussi, M. Piekarczyk, S. Sojka, A. Barciś, Z. Wodecki, R. Janowski i Z. Zamachowski.

kh