Czwartkowe Spotkanie Muzealne
Organizujesz wydarzenie
w naszym powiecie?
Daj nam znać!
Wypelnij formularz zgłoszeniowy, po weryfikacji umieścimy Twoje ogłoszenie w naszym serwisie.
dodaj wydarzenieNajważniejsze informacje
Piękno starych miast, jako dzieł sztuki dostrzeżono z opóźnieniem w stosunku do rozbudzonego już w XVIII wieku zainteresowania przeszłością i dziedzictwem kulturowym. Pierwszym europejskim architektem i urbanistą, który uznał w końcowych latach XIX wieku historyczne miasta za dzieła sztuki był wiedeńczyk Camillo Sitte (1843-1903), a w Polsce konserwator zabytków i historyk sztuki Stanisław Tomkowicz (1850-1933), bardzo zasłużony dla ratowania „pomników przeszłości” na przełomie wieków XIX i XX, długoletni przewodniczący Grona Konserwatorów Galicji Zachodniej oraz m.in. mało dzisiaj znana pisarka i publicystka Ewa Łuskina (1877-1942). To ona w sposób trafny zdefiniowała piękno starych miast, jako dzieł sztuki: piękność miasta zasadza się na jego planie.
Mając świadomość, że obraz miasta można definiować na wiele sposobów, w swojej prezentacji zwracam szczególną uwagę na wydobycie piękna i specyficznego charakteru zabytkowej przestrzeni miejskiej poprzez pryzmat dawnych planów. Do istotnego spostrzeżenia, że rozpatrując historię budowy miast należy zastanowić się nad zasadą kształtowania ich planów architekci i urbaniści oraz konserwatorzy zabytków i historycy sztuki doszli na drodze długiej ewolucji poglądów na istotę dzieła sztuki. Z procesem tym związana była także zmiana poglądów na zakres ochrony zabytkowych zespołów urbanistycznych oraz na stan planowania współczesnych kształtów przestrzennych starych miast, zapewniającego ich sensowne trwanie. Obserwując obecny rozwój aglomeracji miejskich, których częścią są historyczne śródmieścia bądź dzielnice, bardzo często przypominają się słowa Camilla Sitego sprzed ponad 120.lat: obecnie nikt nie zastanawia się nad tworzeniem miasta jako dzieła sztuki. Decydenci widzą tylko pozostający do rozwiązania problem techniczny…
— Andrzej Gaczoł
Zbliżające się wydarzenia:
Dni Bochni 2025
Już od piątku, 20 czerwca, Bochnia będzie tętnić życiem! Rozpoczynają się Dni Bochni 2025 – wyjątkowe, trzydniowe święto miasta, pełne muzyki, sztuki, tańca i spotkań z mieszkańcami. W programie znajdziemy coś dla każdego – od koncertów i wystaw po zabawy dla dzieci i kiermasze z lokalnymi wyrobami.
Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego 2025
Przed nami 18. edycja „Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego”! Już w dniach 5-7 września 2025 czeka na Was aż 83 wyjątkowe atrakcje rozlokowane w różnych zakątkach naszego powiatu – gotowe do odkrycia i przeżycia niezapomnianych chwil. Szykujcie się na pierwszy weekend września pełen historii, pasji i inspirujących spotkań!