GMINA BOCHNIA - weekend z zabytkami

Jesteś tutaj:Strona Główna » Dla turystów » Kultura » GMINA BOCHNIA - weekend z zabytkami
Kościół Bożogrobców w Chełmie

Kościół p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Miejsce: Pogwizdów 1, 32-700 Bochnia

Zwiedzanie: sobota 2.09 godz. 11.00 – 14.00 i niedziela 3.09 godz. 12.00 – 15.00 wejście z przewodnikiem

Opis: Kościół parafialny św. św. Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie z końca XV w. W latach 1896–1913 został on przebudowany - zburzono wówczas wieżę i przedłużono nawę. Strzelista, gotycka bryła kościoła składa się z nawy i prezbiterium. Portal do zakrystii wycięty jest w tzw. ośli grzbiet. Zdobiące ściany i stropy polichromie wykonane zostały w 1959 r. Barokowe ołtarze pochodzą z XVII w. , w jednym z ołtarzy bocznych znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z XVII w. Krucyfiks i rzeźba św. Marii Magdaleny na belce tęczowej pochodzą z XVIII w. W kościele znajdują się również organy pochodzące z XVIII w.  oraz dzwon z 1552 roku.

Kościół gotycki z 1340 r. w Łapczycy

Miejsce: Łapczyca

Zwiedzanie:  niedziela 3.09 godz.  10.00 - 15.00 wejście z > przewodnikiem

Opis: Kościół z 1340 r. ufundowany przez Króla Kazimierza Wielkiego jako dar pokutny, położony przy szlaku Via Regia Antiqua. Gotycki kościół zbudowano w całości z ciosów kamiennych, pierwotnie był budowlą dwunawową z gwiaździstymi sklepieniami, podpartymi dwoma filarami. W wejściach  znajdują się ostrołukowe portale kamienne z XV wieku. Cennym zabytkiem jest też ostrołukowa  tęcza, nad nią późnogotycki krucyfiks oraz średniowieczne okucia  drzwi. Ołtarz główny wykonano w 1902 roku w pracowni Franciszka Samka. Boczne ołtarze barokowe pochodzą z XVII i XVIII wieku. Przy kościele znajduje się drewniana dzwonnica z XIV-wiecznym dzwonem.

Kościół Zakonu Bożogrobców z XVII w. w Chełmie oraz Muzeum Zakonu Stróżów Bożego Grobu w Chełmie

Miejsce: Chełm  1

Zwiedzanie: niedziela 3.09 godz. 11.30 - 14.30 wejście z przewodnikiem

Opis: Kościół obecnie p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela wzniesiony w stylu barokowym w latach 1738-1749 na miejscu dwóch poprzednich kościołów drewnianych. Wraz z dzwonnicą, w której mieści się część Muzeum Parafialnego, tworzy wyjątkowo ciekawy zespół świadczący o potędze miejscowej parafii istniejącej już ponad osiemset lat. W zachrystii obejrzeć można malowidła ścienne z XVIII wieku przedstawiające zakonników z Chełmu. Muzeum w którym prezentowane są cenne archiwalia parafialne (XVI-XX w.), kolekcja zabytkowych ornatów z XVII-XIX w., szaty liturgiczne, zabytki dawnej sztuki złotniczej, stare księgi liturgiczne, unikatowe kroniki parafialne sięgające XVI w., księgi parafialne prowadzone od XVII stulecia, inwentarze, plany, mapy, mszały i wiele innych. Pochodząca z 1751 roku drewniana figura Jana Nepomucena oraz współczesna płaskorzeźba obrazująca początki parafii to główne ozdoby ekspozycji w dzwonnicy.

Galeria Wiejska w Chełmie

Miejsce: Chełm 75

Zwiedzanie:  niedziela 3.09 12.00 - 18.00

Opis: W Galerii znajduje się stała ekspozycja prac autorstwa miejscowego artysty Zygmunta Bóla - emerytowanego górnika z bocheńskiej Kopalni Soli. Są to m.in. rzeźby solne, fresk ścienny oraz obrazy oraz wystawa czasowa malarstwa Jerzego Kalety i Zbigniewa Gizelli.

Rowerowa gra terenowa „Łap Szyca!"   UWAGA! Dla każdego uczestnika upominek!!!

Miejsce: Moszczenica (budynek Świetlicy Wiejskiej i OSP)

Start: 2.09 godz. 10.00. UWAGA! Obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegóły pod numerem telefonu: 14 610 54 50.

Opis: Między Wieliczką, Limanową i Bochnią żył ponoć kiedyś zbój Szyc, jak na inteligentnego zbója przystało, łupił tylko bogaczy, bo niby co mógłby złupić z biedaków? Dość, że na trakcie z Krakowa na wschód mówiło się, iż „łapie panów" – i stąd Łapanów. Panowie, mając dość łupienia, podnieśli wreszcie krzyk „łap Szyca!" i stąd Łapczyca. A gdy go wreszcie złapali i  powiesili, ktoś z nich odetchnął z ulgą „wisi Szyc" – stąd wziął się Wiśnicz. I choć tak głosi legenda, to okazało się, że Szyc powrócił i skutecznie pozbawia dóbr, okradając podróżnych na Trakcie Królewskim między Bochnią a Chełmem…

Graczu, w Tobie jedyna nadzieja! Zbierz drużynę, osiodłaj swego rumaka na dwóch kołach i ruszaj śmiało na spotkanie z rozbójnikami: Alą Babą, Janem z Osik, Rum Zeissem, Tomaszem Kruzem i innymi. Rozwiązuj zagadki, wykonuj misję, odzyskaj skradzione artefakty i odważ się pochwycić Szyca, a nagroda Cię nie ominie!