GMINA ŁAPANÓW - weekend z zabytkami

Jesteś tutaj:Strona Główna » Dla turystów » Kultura » GMINA ŁAPANÓW - weekend z zabytkami
GMINA ŁAPANÓW - weekend z zabytkami

Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Sobolowie

Miejsce: Sobolów 1, 32-742 Sobolów

Zwiedzanie: sobota 2.09 godz. 9.00 - 18.00, niedziela 3.09 godz. 12.00 - 17.00 wejście z przewodnikiem

Dodatkowo: Charytatywny Koncert Muzyki Klasycznej i Sakralnej w niedzielę 4 września po mszy św. o godz. 11.00 na rzecz podopiecznych Fundacji Auxilium. Wystąpią: Krzysztof Latała – organy, Karolina Sypniewska – śpiew, Dariusz Rybka – saksofon, Tomasz Cudejko – skrzypce

Opis: Kościół parafialny Wszystkich Świętych w Sobolowie pochodzi z końca XVI w. Jest to jednonawowa budowla o konstrukcji zrębowej. Przy kościele widnieje wolno stojąca, drewniana dzwonnica z XVII w., w której zawieszony jest gotycki dzwon. Najstarszym zabytkiem świątyni jest manierystyczny obraz przedstawiający Ukrzyżowanie. W ołtarzu głównym z XIX w. znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Godne uwagi są także boczne ołtarze rokokowe oraz późnobarokowe ławy kolatorskie.

Ekomuzeum w Sobolowie

Miejsce: Sobolów, 32-742 Sobolów

Zwiedzanie: sobota 2.09 i niedziela 3.09  godz. 11.00 - 18.00

Opis: Ekomuzeum mieści się w drewnianym, stylowym domku, którego parterowe ściany zostały wyplecione z wikliny. To efekt ponad 20 lat pasji i prywatnej inicjatywy pana Józefa Kluby. Na muzealnej ekspozycji można obejrzeć przedmioty i narzędzia używane w gospodarstwach rolnych w ubiegłym stuleciu. Na bogatą kolekcję składają się m.in. młynki do zboża, żarna, stare żelazka, zegarki, a także unikatowy zbiór kołowrotków i konny kierat.

Dwór w Wieruszycach

Miejsce: Wieruszyce, 32-740 Łapanów

Zwiedzanie: sobota 2.09 i niedziela 3.09 godz. 11.00 -19.00 - zwiedzanie o pełnych godzinach

Opis: Na wzgórzu nad rzeką Stradomką znajduje się wzniesiony z kamienia obronny dwór. Obiekt należy do nielicznych zachowanych w Polsce szesnastowiecznych obronnych siedzib szlacheckich. Jako pierwsi właściciele Wieruszyc wymieniani są przedstawiciele rycerskiego rodu Drużynitów herbu Drużyna którzy w roku 1306 otrzymali wieś od króla Władysława Łokietka. Od nazwy wsi przyjęli nazwisko Wieruscy. W połowie XV wieku zbudowali wieżę obronno-mieszkalna na planie prostokąta o wymiarach 11x14m.

Kościół p.w. św. Bartłomieja w Łapanowie

Miejsce: Łapanów 1, 32-740 Łapanów

Zwiedzanie: sobota 2.09 godz. 9.00 - 18.00, niedziela 3.09  godz. 12.00 - 18.00 wejście z przewodnikiem

Opis: Kościół zbudowano w 1529 r., a odbudowano po zniszczeniach w 1614 r. wraz z nową kaplicą przy nawie. Wnętrze zdobi polichromia z 1843 r. Późnobarokowy ołtarz główny, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzi z 1873 r. Ołtarze boczne datowane są również na XIX w. W kościele znajdują się też obrazy: Matka Boska XVII w, Przemienienie Pańskie oraz św. Barbara z XVII w.

FRANKÓWKA MAŁA-LOKALNA INFORMACJA TURYSTYCZNA

Miejsce: Cichawka 107, 32-740 Łapanów
Zwiedzanie: Sobota 02.09 godz. 14.00 - 20.00  i niedziela 03.09 godz. 14.00-18.00

Dodatkowo sobota 2.09
godz. 14.00 -19.00 IX Kulinarny Piknik Dojrzałego Lata.

Niedziela 03.09
godz. 14.00-18.00 warsztaty kulinarne „Heca z Pieca,  czyli Wszystko o Mące” oraz Historia Smakiem Pisana.
godz. 11.00 i 13.00 warsztaty i wycieczka z przewodnikiem "Pomniki historii XX wieku na terenie bocheńszczyzny".

Opis: Warsztaty historyczno-kulinarne przy tradycyjnym piecu chlebowym poprowadzą przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej z XVII wieku, aby choć na chwilę przenieść wszystkich do staropolskiej kuchni. W programie również konkursy, animacje dla dzieci, pokazy a na zakończenie tradycyjnie rodzinne ognisko.
Pomniki historii XX wieku - tereny bocheńszczyzny nie raz były areną walk w obu światowych wojnach XX wieku. Pozostały po nich niemi świadkowie w postaci rozsianych po tutejszych lasach pierwszowojennych cmentarzy, a także pomników świadczących o bohaterstwie lotników niosących pomoc powstańczej Warszawie. Właściciele Frankówki zabiorą uczestników Weekendu w krótką podróż w tę chwalebną przeszłość.

Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego

Miejsce: Warsztaty Gastronomiczne przy Zespole Szkół w Dąbrowicy, Chrostowa 1B, 32-742 Sobolów

Zwiedzanie: sobota  2.09 godz. 14.00 - 18.00 i niedziela 3.09 godz. 14.00 - 18.00

Dodatkowo w godz.  15. 00 - 17:00 warsztaty Kulinarne

Opis: Muzeum powstało aby propagować wiedzę na temat polskiej sztuki kulinarnej, kuchni narodowej, regionalnej i lokalnej oraz promować najstarszą polską książkę kucharską "Compendium Ferculorum – Albo Zebranie Potraw". W Muzeum można zapoznać się z licznymi polskimi publikacjami kulinarnymi i na podstawie przepisów w nich zawartych nauczyć się samodzielnie pod okiem eksperta przygotować wybraną potrawę.

Zespół dworsko – pałacowy w Zbydniowie

Miejsce: Zbydniów 1 , 32-741 Łapanów

Zwiedzanie: sobota 02.09 i niedziela 03.09 godz. 12.00, 13.00 i 14.00,zwiedzanie tylko o pełnych godzinach

Opis: Położony na wzgórzu wśród pięknego parku. W XIV w. dobrami zbydniowskimi władali rycerze z rodu Zbigniewskich. Na przestrzeni wieków dwór kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli: były to rody Wieruskich, Gabońskich, Gąsiorowskich, Sadowskich. Obecnymi właścicielami dworu i znacznej części parku są państwo Laskowscy, którzy prowadzą intensywne prace remontowe w dworze, jak i prace konserwatorskie w parku dbając o starodrzewie i piękne aleje grabowe.Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Tarnawie