kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Powiat Bocheński na Facebooku
Wyszukiwarka

GMINA LIPNICA MUROWANA

Jesteś tutaj:Strona Główna » Dla turystów » Kultura » GMINA LIPNICA MUROWANA
GMINA LIPNICA MUROWANA

Kościół p.w. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Miejsce: Lipnica Murowana 39, 32-724 Lipnica Murowana

Zwiedzanie: sobota 2.09 godz. 9.00 - 17.00, niedziela 3.09  godz. 13.00 - 17.00 wejście z przewodnikiem

Opis: Kościół w Lipnicy Murowanej z końca XV w. to jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wpisany w 2003 r. na Listę UNESCO. Według tradycji zbudowano go w 1141 r. na miejscu pogańskiej gontyny, z której podobno pochodzi tzw. słup Światowida, wspierający z tyłu ołtarz św. Leonarda. Wnętrze kościoła zdobi polichromia z różnych okresów, od końca XV do pocz. XVIII w. Wśród cennego wyposażenia odnajdziemy: rzadki feretron procesyjny z płaskorzeźbą Trójcy Świętej i pozytyw szkatulny (do dziś grający).

Izba Regionalna w Lipnicy Murowanej

Miejsce: Lipnica Murowana 39, 32-724 Lipnica Murowana

Zwiedzanie: sobota 2.09  i  niedziela 3.09  godz. 14.00-17.00 wejście z przewodnikiem

Opis: Izba regionalna gromadzi eksponaty, które świadczą o bogatej przeszłości Lipnicy. Znajdują się w niej gabloty z ważnymi dokumentami, zdjęciami pieczęci, fotografiami z okresu powojennego i okupacji hitlerowskiej, działalności związku Lipniczan w USA. Izba regionalna gromadzi 48 eksponatów, a są to przede wszystkim stare narzędzia rolnicze, przedmioty z wyposażenia gospodarstwa domowego, które w dzisiejszych czasach już są nie spotykane.

Spacer po Lipnicy

Miejsce: zbiórka na Rynku pod pomnikiem Króla Władysława Łokietka

Zwiedzanie: sobota 2.09 godz. 10.00  i niedziela 3.09 godz. 15.00 i 17.00

Opis: Dzieje lipnickich ziemskich posiadłości sięgają czasów nadań królewskich na tych obszarach. Takim dokumentem dotyczącym tych obszarów, był akt lokacji dla miasta Lipnik (miasta królewskiego) wydany zasadźcy Konradowi przez króla Władysława Łokietka w 1326 r. Dziś Król Łokietek króluje na Lipnickim Rynku i od niego rozpocznie się wędrówka po Lipnicy z panią Beatą Sową. Na trasie spaceru znajdzie się również Kościół Św. Szymona, Kościół św. Andrzeja, Kościół św. Leonarda i Dwór Ledóchowskich.

Spacerem na Kamienie Brodzińskiego

Miejsce: zbiórka na parkingu obok "Gospody pod Kamieniem" w Lipnicy Górnej
Zwiedzanie: sobota 02.09 godz. 11.30 i niedziela 03.09 godz. 13.30
Opis: Pomnik przyrody nieożywionej "Kamienie Brodzińskiego" stanowi grupa 9 skał zbudowanych z piaskowca istebniańskiego, ciekawych kształtem (baszty, grzyby, ambony i skalne występy). Są one zlokalizowane w lesie, w szczytowej części wzgórza Paprotna na pograniczu miejscowości Lipnica Górna i Rajbrot.
Nazwę skałom nadano na cześć sławnego poety, historyka, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, prekursora romantyzmu Kazimierza Brodzińskiego. Często przebywał on na tych kamieniach czerpiąc natchnienie do swoich utworów.