GMINA RZEZAWA I DRWINIA - weekend z zabytkami

Jesteś tutaj:Strona Główna » Dla turystów » Kultura » GMINA RZEZAWA I DRWINIA - weekend z zabytkami
GMINA RZEZAWA I DRWINIA - weekend z zabytkami

Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach i Góra św. Jana w Mikluszowicach

Miejsce: Mikluszowice 45, 32-708 Dziewin

Zwiedzanie: niedziela 3.09 godz. 13.00, 14.30 wejście z przewodnikiem

Opis: Kościół św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach zbudowany w latach 1859-1863, a zlokalizowany na północnym zachodzie od Góry św. Jana. Wnętrze kościoła posiada neobarokowy wystrój. W świątyni można zobaczyć m.in. XVI-wieczną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, zabytkową chrzcielnicę z 1850 r. oraz neobarokowy ołtarz główny. Góra św. Jana to otoczone licznymi legendami, 15. metrowe wzniesienie, które powstało w sposób naturalny przez meandrującą rzekę Rabę. Badania archeologiczne wskazują, iż w średniowieczu funkcjonował tu gród obronny. W XII wieku na wzgórzu został wzniesiony kościół drewniany. Budowla kilkakrotnie płonęła, dlatego wzniesiono murowaną świątynię w innym miejscu.

Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny w Grobli

Miejsce: Grobla 15, 32-709 Drwinia

Zwiedzanie: sobota 2.09 godz.  16.00, 17.00 wejście z przewodnikiem

Opis: Wybudowany na początku XX wieku kościół w stylu neogotyckim z inicjatywy Biskupa Tarnowskiego Leona Wałęgi. Jesienią 1904 roku na gminnym błoniu stanęła prowizoryczna kaplica, plebania i budynki gospodarcze. W latach 1906-1909 wybudowano kościół. Samodzielna parafia w Grobli została erygowana w 1909 roku.

Izba Pamięci Gen. Leopolda Okulickiego w Bratucicach

Miejsce: Bratucice, 32-712 Bratucice

Zwiedzanie: sobota 2.09 godz. 14.00 – 16.00 wejście z przewodnikiem

Opis: Izbę Pamięci otwarto 4 maja 2008 roku,  a znajdujące się w niej eksponaty to pamiątki przekazane przez członków rodziny Generała: Panią Irenę Kaczmarczyk, Helenę Okulicką – Jarosz oraz Pana Władysława Okulickiego. Rodzina ofiarowała bezcenne zdjęcia, dokumenty, wycinki z gazet oraz szczególnie wartościowe pamiątki: obrączki ślubne, Order Orła Białego – przyznany pośmiertnie generałowi w 1995 r. przez Prezydenta RP.

Sala Maryjna w Domu Pielgrzyma przy Kościele NMP w Okulicach

Miejsce: Okulice 54, 32-712 Bratucice

Zwiedzanie: sobota 2.09 godz. 14.00 – 16.00 wejście z przewodnikiem

Opis: Sala maryjna znajdująca się w budynku parafialnym prezentuje figury i obrazy Matki Bożej czczone na różnych kontynentach.

Winnica Nad Dworskim Potokiem w Łazach

Miejsce: Łazy 2, 32-765 Rzezawa

Zwiedzanie: sobota 2.09 i niedziela 3.09 godz. 12.00-16.00

Ze względów organizacyjnych prosimy o dołączenie do jednej z czterech grup zwiedzających:

I grupa - 12:30 - 13:00

II grupa - 13:30 - 14:00

III grupa - 14:30 - 15:00

IV grupa - 15:30 - 16:00

Opis: Nazywana jest „Małą Toskanią”. Z jej winnych wzgórz rozpościera się widok na okoliczne wzniesienia, do złudzenia przypominające toskańskie pejzaże. Nie sposób zatem oprzeć się wrażeniu, że winnica „Nad Dworskim Potokiem” to bliźniacza siostra włoskich winnic. U podnóża obsadzonych winoroślą wzniesień płynie Dworski Potok, któremu winnica Uniwersytetu Jagiellońskiego zawdzięcza swoją nazwę. Podczas weekendu będzie można zakupić wyśmienite win.

Muzycznie w Rzezawie – Pożegnanie Lata

Miejsce: boisku sportowym GOSIR  w Rzezawie
Rozpoczęcie: 2.09. godz. 17.00
Opis: Rzezawa zaprasza na muzyczne zakończenie pierwszego dnia zwiedzania zabytków i pożegnanie lata. W programie min. Koncert  gitarowy zespołu „O Co Chodzi”, show taneczne z animacjami oraz zabawami dla dzieci, występ grupy tanecznej JDC AGENCY (laureatów You Can Dance, Mam Talent, Got To Dance, Tylko Taniec) oraz występ Gwiazdy Wieczoru VIDEO. Na zakończenie dyskoteka, którą poprowadzi Dj aro.