kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Powiat Bocheński na Facebooku
Wyszukiwarka

MIASTO BOCHNIA -weekend z zabytkami

Jesteś tutaj:Strona Główna » Dla turystów » Kultura » MIASTO BOCHNIA -weekend z zabytkami
MIASTO BOCHNIA -weekend z zabytkami

Bazylika Św. Mikołaja w Bochni

Miejsce: Plac Świętej Kingi 9, 32-700 Bochnia

Zwiedzanie: sobota 3.09 godz. 11.00 wejście z przewodnikiem

Opis: Bazylika Św. Mikołaja to gotycka świątynia z XV w., z wyposażeniem z XVII - XIX w. i polichromiami z wieków XVI-XX oraz słynącym łaskami obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Autorem projektu wystroju, witraży, stalli, ołtarza, obrazu Św. Kingi oraz polichromii ścian kaplicy Św. Kingi jest Jan Matejko. Od 1997 r. posiada tytuł bazyliki mniejszej nadany przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Przy kościele drewniana dzwonnica znajdująca się na Szlaku Architektury Drewnianej (odbudowana w latach 1990-93 na miejscu obiektu XVI-wiecznego).

 

Maszyna parowa - Szyb Campi Kopalni Soli Bochnia

Miejsce: ul. Campi 15, 32-700 Bochnia

Zwiedzanie: sobota 2.09 i niedziela 3.09 godz.  10.00 – 16.00 zwiedzanie z przewodnikiem

Opis: Wyjątkowo cennym zabytkiem techniki jest najdłużej (do 1996 r.) pracująca maszyna parowa w kopalni na ziemiach polskich, wykonana w 1909 r. w hucie „Laura” w Chorzowie. Po zastąpieniu jej urządzeniem o napędzie elektrycznym, pozostaje na obecnym miejscu jako fascynujący zabytek techniki, udostępniany turystom.

 

Kopalnia Soli w Bochni

Miejsce: ul. Campi 15, 32-700 Bochnia

Zwiedzanie: sobota 2.09 i niedziela 3.09  godz. 9.15 - 16.15

Uwaga wejście płatne, z 50 % rabatem na zwiedzanie trasy Multimedialnej

Opis: Kopalnia jest najstarszą kopalnią soli na ziemiach polskich, a zarazem najstarszym w Europie zakładem przemysłowym, działającym nieprzerwanie od połowy XIII w.  23 czerwca 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzający kopalnię mogą zwiedzić trasę turystyczną i trasę historyczną. Bocheńska kopalnia, jako jedyna kopalnia w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami. Jedną z atrakcji jest przejazd podziemną kolejką oraz zjazd najdłuższą 140 m zjeżdżalnią. Szczególną atrakcją jest Ekspozycja Multimedialna, dzięki której turyści poznają historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię Polski.

 

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni

Miejsce: ul. Rynek 20 , 32-700 Bochnia

Zwiedzanie: sobota 2.09 i niedziela 3.09   godz. 10.00-18.00

Dodatkowo sobota 2.09 :

godz. 16.00 –Wykład prof. dr hab. Andrzeja Gaczoła z Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej pt. " Rekonstrukcje zabytków architektury"

godz. 17.30 – Koncert.( org. Wydział Promocji UM Bochnia)

niedziela 3.09:

godz. 12.00 – Zwiedzanie wystawy "Więcej niż szkoła" poświęconej dwóchsetletnim dziejom Gimnazjum i kontunuującemu jego tradycję Liceum Ogólnokształcącemu  im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, z autorem ekspozycji Janem Flaszą.  Miejsce : Galeria Stary Strych Muzealny.

godz. 16.00 –Autorska Prezentacja Multimedialna Wojciecha Salomona pt. "Światynie w powiecie bocheńskim- ukryte skarby", Miejsce: Galeria Stary Strych Muzealny.

Opis: Bocheńskie Muzeum mieści się w dwuskrzydłowym, późnobarokowym gmachu. Jest to dawny klasztor Dominikanów i jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych Bochni. Muzeum zostało założone w 1959 r. przez Stanisława Fischera, badacza przeszłości Bochni i regionu. Ekspozycja stała obejmuje: kolekcję dawnej rzeźby i malarstwa ludowego zwyczaje i obrzędy regionu bocheńskiego, kultury pozaeuropejskie (Afryka, Ameryka Pd., Azja),archeologię regionu, dzieje Bochni ze szczególnym uwzględnieniem Kopalni Soli, pamiątek cechowych, powstań narodowych, historii miejscowego szkolnictwa, tradycji piśmiennictwa i drukarstwa bocheńskiego.

Cmentarz Żydowski w Bochni

Miejsce: ul. Krzęczków 5, 32-700 Bochnia
Zwiedzanie: niedziela 3.09 godz. 12.30 – spacer z przewodnikiem Panią Iwoną Zawidzką
Opis: Cmentarz żydowski w Bochni – został założony w 1872. Zachowało się prawie siedemset nagrobków, z których większość stanowią tradycyjne macewy, lecz część nagrobków ma formę sarkofagów. Znajdują się na nich inskrypcje w języku polskim, hebrajskim i niemieckim. Na niektórych macewach zachowały się ślady malatury. Wśród pochowanych jest cadyk Aszer Majer Halberstam. W czasie II wojny światowej cmentarz służył jako miejsce masowych egzekucji. Obecnie znajduje się na nim pomnik upamiętniający ofiary terroru niemieckiego. Na cmentarzu znajduje się kwatera żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, austriacki cmentarz wojenny nr 313 Bochnia.

Zwiedzanie szlaku króla Kazimierza Wielkiego w Bochni

Miejsce: ul. Rynek 2, 32-700 Bochnia - rozpoczęcie zwiedzania przed Domem Bochniaków
Zwiedzanie: niedziela 3.09 godz. 13.00 z panią Zofią Sitko
Opis: Zwiedzanie odbędzie się najważniejszymi  ulicami Solnego Miasta, zatrzymując się w miejscach historycznie ważnych. Przedstawiona zostanie historia Bochni za czasów Kazimierza Wielkiego, dlaczego wtedy wzrosło jej znaczenie, jak biegły mury miejskie, gdzie znajdowały się bramy, szyby czy szpital dla okaleczałych górników ufundowany przez króla. Zwiedzający dowiedzą się również dlaczego Kazimierz Wielki chętnie bywał w Bochni, kto stanowił bocheńską elitę tamtych czasów oraz do czego służyły rynki.

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni

Miejsce: ul. Czackiego 9, 32-700 Bochnia

Zwiedzanie: sobota 2.09 i niedziela  3.09 godz. 10.00 - 16.00

Opis: Największa stała ekspozycja motyli z całego świata w Polsce. Kolekcja liczy ponad 4,5 tys. okazów pochodzących ze wszystkich stref zoograficznych. W muzealnych gablotach można zobaczyć motyle dzienne i nocne, podzielone ze względu na rodziny, a także na gatunki ilustrujące różne zjawiska przyrodnicze. Najstarsze okazy pochodzą z lat 70. XIX wieku.

 

Żydowska Trasa Pamięci w Bochni

Miejsce: Bochnia Rynek 2 (w Domu Bochniaków) - rozpoczęcie zwiedzania  z Panem Stanisławem Mrozem
Zwiedzanie: niedziela 3.09 godz. 11.00 
Opis: Żydowska Trasa Pamięci utworzona 7 września 2015 r., pokazuje wydarzenia rozgrywające się w latach 1941-1943 na terenach dawnego getta żydowskiego, powstałego w połowie kwietnia 1941 r. w Bochni. Zwiedzający mijają miejsca eksterminacji bezpośredniej Żydów, m.in. na ulicach i placach Bochni i cmentarzu żydowskim. Dowiadują się o trzech najważniejszych akcjach wywożenia Żydów do obozów zagłady w Bełżcu, KL Auschwitz oraz obozów pracy w Płaszowie i Szebni. Zwiedzający zatrzymają się przed  pomnikiem Ofiar Holocaustu z Bochni i okolicy, przy zbiegu ulic Niecałej i Solnej Góry ufundowanym przez Stowarzyszenie Żydów Bocheńskich w Izraelu. Poznają rolę i zadania Rady Żydowskiej (Judenratu) i policji żydowskiej (Ordnungsdienstu), oraz działalność i znaczenie warsztatów rzemieślniczych Salomona Greiwera.

 

Osada VI Oraczy w Bochni - Park Archeologiczny

Miejsce: ul. Campi 15, 32-700 Bochnia

Zwiedzanie: sobota 2.09 i niedziela 3.09 godz. 11.00 - 15.00 zwiedzanie o pełnych godzinach (grupy max 30 osobowe).

Opis: Miejsce, gdzie średniowiecze trwa nadal. Bocheński skansen archeologiczny to miejsce, gdzie można spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach. To również rekonstrukcja średniowiecznej wioski, charakterystycznej dla XIII wieku. Na jej terenie znajdują się m.in. warzelnia, zagroda oracza, zagroda garncarza, ziemianka i kuźnia.