kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Powiat Bocheński na Facebooku
Wyszukiwarka

MIASTO I GMINA NOWY WIŚNICZ - weekend z zabytkami

Jesteś tutaj:Strona Główna » Dla turystów » Kultura » MIASTO I GMINA NOWY WIŚNICZ - weekend z zabytkami
MIASTO I GMINA NOWY WIŚNICZ - weekend z zabytkami

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu

Miejsce: 32-720 Nowy Wiśnicz
Zwiedzanie: sobota 2.09 i niedziela 3.09  godz. 10.00-18.00
Trasa dworska -  wejścia z przewodnikiem w grupach nie większych niż 50 osób - 10.30, 12.30, 13.30, 15.30, 16.30
Kaplica i krypta grobowa Lubomirskich - wejścia z przewodnikiem w grupach nie większych niż 20 osób: - 11.30, 14.30
Wystawa prac prof. Dźwigaja - wejścia z przewodnikiem w grupach nie większych niż 20 osób - 12.00, 15.00.


Opis: Jedno z najcenniejszych dzieł architektury rezydencjonalno-obronnej w Polsce. Najstarsza część zamku została wzniesiona w XIV w. przez Kmitów. W XVI w. najsłynniejszy z rodu Kmitów, Piotr V nadał mu cechy stylu renesansowego. Zamek opuszczony po pożarze w roku 1831 na kompleksową restaurację musiał poczekać do 1949 roku. Korpus zamku, wczesnobarokowy z fragmentami renesansowymi, zbudowany jest na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i zwieńczony czterema basztami w narożach. Od północno – wschodniej strony znajduje się kaplica z 1621 roku, a od południowo – wschodniej tzw. Kmitówka, czyli dawne kuchnie i zamkowe jadalnie. Na II piętrze zamku, przy sali balowej, znajduje się galeria widokowa.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę „Światy równoległe” - malarstwo Romana Fleszara i rzeźby Ewy Fleszar, wystawę prac uczniów Liceum Plastycznego zorganizowaną z okazji 70-lecia powstania szkoły.

 

Cmentarz Żydowski w Nowym Wiśniczu

Miejsce: ul. Limanowska, 32-720 Nowy Wiśnicz

Zwiedzanie: niedziela 03.09  godzina 16:00 spacer z przewodnikiem Panią Iwoną Zawidzką , pracownikiem Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, która od wielu lat zajmuje się badaniami nad historią bocheńskich Żydów.

Opis: Cmentarz żydowski znajduje się w odległości około 500 m od rynku, na zboczu wzgórza, po prawej stronie, przy drodze do Limanowej. Pierwsze wzmianki o cmentarzu pochodzą z 14 VI 1641 r. O istnieniu kirkutu w XVII w. świadczą także najstarsze zachowane macewy pochodzące z 1667 r. Na cmentarzu byli chowani Żydzi z innych miejscowości np.: Borówna, Czchów, Gdów, Kobyle, Wieniec, Wola Batorska itp., a także zmarli żydowscy więźniowie. Podczas II wojny światowej na cmentarzu żydowskim w Nowym Wiśniczu naziści dokonywali egzekucji osób pochodzenia żydowskiego. Do dzisiaj zachowało się około 250 macew, ponad połowa zachowała się w dobrym stanie. Wiele z nich ma bogatą ornamentykę.

 

Klasztor Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu

Miejsce: ul. Zamkowa, 32-720 Nowy Wiśnicz

Zwiedzanie: sobota 2.09 i niedziela 3.09  godz. 10.00, 11.30, 13.00 i 14.30. Wejścia w grupach nie większych niż 50 osób.

Opis: Wybitne dzieło wczesnego baroku. Wzniesiony na wzgórzu, góruje z sąsiadującym Zamkiem nad całą miejscowością. Klasztor został ufundowany przez Stanisława Lubomirskiego (1583-1649), jako dar wdzięczności za zwycięstwo pod Chocimiem w 1621 r. W skład zespołu klasztornego wchodzą: budynek klasztorny, kościół Chrystusa Zbawiciela oraz fortyfikacje bastionowe. Klasztor funkcjonował do 1783 roku. Od XIX wieku, aż do dziś służy on za więzienie.

 

Muzeum Ziemi Wiśnickiej

Miejsce: ul. Zamkowa 13, 32-720 Nowy Wiśnicz

Zwiedzanie: sobota 02.09 i niedziela 03.09  godz. 10.00-18.00

Opis: Mieszczące się w budynku dawnego Domu Ubogich, Muzeum Ziemi Wiśnickiej gromadzi i dokumentuje pamiątki związane z historią regionu. W swojej kolekcji Muzeum posiada zbiór dzieł wiśnickich malarzy: Stanisława Klimowskiego, ks. Stanisława Nowaka, Mariana Rojka i Jana Stasiniewicza. Zwiedzający mogą również obejrzeć fotografie Wiśnicza z początku wieku, oryginalne kajdany z wiśnickiego więzienia, a także podziwiać unikalną XVII wieczną spiżową armatę pochodzącą z wiśnickiego zamku.

 

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce – „Koryznówka”

Miejsce: ul. Stanisława Lubomirskiego, 32-720 Nowy Wiśnicz

Zwiedzanie: sobota 2.09  godz. 10.00 - 14.00

Opis: Koryznówka to zwyczajowa nazwa drewnianego domu wzniesionego w połowie XIX w. przez Joannę i Leonarda Serafińskich między zamkiem i klasztorem w Wiśniczu. Obecnie w części domu mieści się Muzeum biograficzne Jana Matejki, który przyjeżdżał tu często w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XIX w. do szwagrostwa Serafińskich. W latach 50. XX w. rodzina Serafińskich zaczęła udostępniać dom zwiedzającym, a w 1981 r. nastąpiło otwarcie dworku jako biograficznego Muzeum Pamiątek po Janie Matejce.

 

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny  w Nowym Wiśniczu

Miejsce: pl. Kościelny 2, 32-720 Nowy Wiśnicz

Zwiedzanie:  sobota 2.09 godz. 10.00, 12.00 i niedziela 3.09  godz. 10.00,12.00, 16.00

Opis: Wiśnicki XVII-wieczny kościół parafialny wraz z plebanią i dzwonnicą został zbudowany w latach 1616 – 1621 z fundacji Stanisława Lubomirskiego, przy współudziale architekta Macieja Trapoli. Jest budowlą murowana z kamienia, jednonawową, prostokątną, z zakończonym półkolisto prezbiterium otoczonym obejściem, w którym mieści się przedsionek, zakrystia i dawny skarbczyk. Od strony północnej posiada przybudówkę z połowy XVIII wieku. Ołtarz główny, ołtarze boczne, sedillia w prezbiterium oraz Ukrzyżowanie w tęczy pochodzą z 3 ćwierćwiecza XVII w. Kościół rozbudowano w XVIII w. Na uwagę zasługują także: częściowo drewniana, a częściowo mosiężna chrzcielnica z XVII w., XVII-wieczne tabernakulum, witraże zaprojektowane przez Zygmunta Glogera a w 2005 roku uzupełnione przez prof. Czesława Dźwigają, marmurowe epitafia. Na uwagę zasługują również obrazy: Ścięcie św. Jana Chrzciciela z XVII w., św. Józef w bocznym ołtarzu z XVII w., obraz pochodzący ze zniszczonego kościoła karmelitów bosych, św. Sebastian z XVII w. oraz stacje drogi krzyżowej.

 

Spacer z przewodnikiem  po Nowym Wiśniczu

Miejsce: Rynek, Ratusz

Zwiedzanie:  sobota 02.09 i niedziela 03.09 godz. 10.30, 13.30.

Opis: Weekend z zabytkami to wyjątkowa okazja do godzinnego spaceru po Wiśniczu wraz z przewodnikiem, poznania jego historii oraz najważniejszych zabytków architektonicznych miasta.

Spacer rozpocznie się na  Rynku i znajdującym się tam XVII-wiecznym Ratuszu. Turyści poznają historię obiektu, będą mogli zobaczyć salę obrad Rady Miasta oraz podziemia. Kolejnym etapem będzie zwiedzanie wczesnobarokowego kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1621 roku. Następnie przewodnik poprowadzi turystów koło budynku Muzeum Ziemi Wiśnickiej w którym od 1641 mieścił się tzw. dom ubogich, na ścieżkę prowadzącą do kolejnego ważnego zabytku - dominującego  na wzgórzu Zakładu Karnego - czyli dawnego kompleksu Klasztoru Karmelitów Bosych z 1634 roku. Po drodze turyści będą mogli zobaczyć również pozostałości dawnego kamieniołomu, z którego piaskowiec wykorzystywany był przez Kmitów i Lubomirskich do budowy zamku i klasztoru oraz liczne pomniki spiżowe autorstwa  prof. Czesława Dźwigaja. Spacer zakończy się pod murami Zakładu Karnego.

 

Winnica w Chronowie

Miejsce: Chronów 209, 32-720 Nowy Wiśnicz

Zwiedzanie: sobota 2.09 i niedziela 3.09 godz. 12.00-18.00

Opis: Tam, gdzie początek bierze Beskid Wyspowy, na granicy Krajobrazowego Parku Wiśnicko - Lipnickiego, w malowniczo usytuowanej, niewielkiej wsi Chronów, z dala od wielkomiejskiego zgiełku zrodził się interesujący winiarski projekt - blisko hektarowa winnica. Mnogość odmian pozwoli tworzyć wina o różnorodnym charakterze, odpowiadające gustom gości odwiedzających gospodarstwo o profilu enoturystycznym. W tej młodej winnicy będą Państwo przespacerować się z winiarzem po winnicy oraz skosztować wyśmienitych win.